LF Wskazówki: Customize motd & issue

ArticleCategory:

UNIX Basics

AuthorImage: [Here we need a little image from you]

[Photo of the Author]

TranslationInfo:[Author + translation history. mailto: or http://homepage]

original in de Mario M. Knopf

en to pl Artur R. Sierp

AboutTheAuthor:[A small biography about the author]

Mario dobrze sie bawi pracując na Linuksie, zajmuje się również sieciami i sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Abstract:[Here you write a little summary]

Mała wskazówka. Od teraz na LinuxFocus będzie sie ukazywać przynajmniej jedna nowa porada każdego miesiąca. Jeżeli masz jakieś pomysły na nowe to prześlij je do guido(Q)linuxfocus.org

ArticleIllustration:[One image that will end up at the top of the article]

[Illustration]

ArticleBody:[The main part of the article]

Wprowadzenie

Każdy użytkownik, który nie pracuje wyłącznie w X-ach, widział już na ekranie zawartość dwóch plików "motd" i "issue". Aby przerobić je do własnych potrzeb może otworzyć je w dowolnym edytorze tekstu i zmodyfikować ich zawartość.

motd

Znaczenie akronimu "motd" można rozumieć jako "message of the day" (tłum:"Wiadomość dnia"). Ten plik ( można znaleść go w katalogu /etc )jest używany przez program login do wyświetlenia wiadomości na monitorze zaraz po pomyślnym zalogowaniu do systemu, ale jeszcze przed uruchomieniem powłoki użytkowika. Może on wygładać np. tak:

$ cat /etc/motd
Powodzenia i baw sie dobrze .... ;-)

issue

Zawartość pliku "/etc/issue" także jest używana do wyświetlania wiadomości, z tą jednak różnicą, że pojawia sie ona zanim jeszcze zalugujesz sie do systemu. Zawartość tego pliku służy głównie do identyfikacji systemu, Ona również może być zmieniona, podobnie jak zawartość pliku "/etc/motd". Np: w Slackware 10 wygląda on tak:

$ cat /etc/issue
Welcome to \s \r (\l)
Gdzie " \s " jest zastępowana przez "nazwe systemu operacyjnego" , " \r " - pokazuje wersje jądra, natomiast " \l " nazwę urządzenia terminala. Opis tych opcji możesz znaleść w podręczniku man mingetty(1) albo getty(1).