LF Yolgöstereni: firefox'taki url'leri düzenlemek için Emacs tuş atamaları

ArticleCategory:

Applications

AuthorImage:[Here we need a little image from you]

[Photo of the Author]

TranslationInfo:[Author + translation history. mailto: or http://homepage]

original in en Guido Socher

en to tr:Erdal Mutlu

AboutTheAuthor:[A small biography about the author]

Guido'nun hali hazırda bir kaç yolgöstereni daha vardır, ama bunların sayısı sonsuz değil. Bu veya bundan önceki yolgösterenleri beğendiyseniz ve kullanışlı olabilecek yolgösterenler hakkında düşünceleriniz varsa, bana bir e-ileti gönderin. Yolgösterini LF'de sizin adınızla yayınlayacağız. Resim göndermeniz şart değil, seçimliktir.

Abstract:

Bu kısa bir yolgösterendir. Bundan böyle LinuxFocus'ta her ay en az bir adet yolgösteren yayınlanacaktır. Eğer, yeni bir yolgösteren biliyorsanız, guido(Q)linuxfocus.org adresine bir ileti atmanız yeterlidir.

ArticleIllustration:

firefox-1.0

ArticleBody:

Giriş

URL'leri düzenlemek için Netscape, Mozilla ve Firefox gezginlerinin hepsi emacs tuş atamaları kullanabilmektedir. Tüm sürümleri mi? Hayır, Firefox-1.0 sürüminde gnome masaüstünü kullanmıyorsanız ve "gnome-control-center->Keyboard Sortcuts->Text editing shortcuts->Emacs" yapılandırmadıysanız, tuş atamaları değişmiş durumdadır.

Masaüstü uygulaması olarak ben xfce'yi kullanıyorum ve Firefox-1.0 hem güzel ve hem de gelişmiş bir internet gezgini olduğunu sanıyordum. URL'leri değiştirmede kullandığım tuş atamalarının birdenbire çalışmamaya başlayana kadar her şey iyi gidiyordu.
crtl-a  Satır başına gider.
crtl-e  Satır sonuna gider.
crtl-u  Satırı siler.
crtl-d  Sağa doğru siler.
crtl-k  İmlecin bulunduğu yerden satır sonuna kadar olan kısmı siler.
...
Firefox-0.9 dahil olmak üzere, bu tuşlar Linux altındaki tüm internet gezginlerinde on yıldır çalışmaktaydı. Şimdi ise, kullanılamıyor. Eğer, onlara alıştıysanız, bu size tam bir felaket olmaktadır. Bu tuşlar internette dolaşmayı hızlı ve kolay kılmaktaydı. Birden bire internette gezinmek sorun olmaya başladı. Bir an için Microsoft'un Linux masaüstünü ele geçirdiğini düşündüm.

Çözüm

Firefox 1.0 sürümü itibarıyla gtk-2 tuş atamalarını desteklemektedir. GNOME veya KDE kullanmıyorsanız .gtkrc-2.0 dosyasını ev dizininizde yaratabilir ve aşağıdakileri yazabilirsiniz:
include "/usr/share/themes/Emacs/gtk-2.0-key/gtkrc"
gtk-key-theme-name = "Emacs"
Firefox'u yeniden çalıştırdığınızda, buyruklerınızı dinleyen arkadaş canlısı bir internet gezginine kavuşmuş olursunuz :-)