[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir

LinuxFocus.org hakkında

LinuxFocus'un ilk sayısı Kasım 1997 de çıktı. LinuxFocus, İngilizce konuşulmayan ülkerdeki Linux hayranlarının elinde, Linux ile ilgili yazılı kaynakların ve onlar için desteğinin pek olmadığının anlaşılması üzere, Miguel Angel Sepulveda ve arkadaiları tarafından başlatılmıştır.

Birçoğmuz, İngilizce olan haber gruplarını, Nasıl sayfalarını ve kitaplarını okuyabilmemize karşın, İngilizce dışındaki dillerde de bu tür bilgilerin verilmesinin çok önemli olduğunu düşündük. İngilizce konuşulmayan ülkelerdeki birçok genç, İngilizce bilmemektedir veya çok az bilmektedir. Dolayısıyla, onların bilgisayar işletim sistemleri ile ilgili ilk deneyimleri, Micro$oft firmasının satmış olduğu ve aklınıza gelebilecek tüm dillerde çevirsi olan M$ Window$ sistemleri (Linux dağıtımları yapanlar, bu seviyenin yanına bile yaklaşamamıştır.) ile olmaktadır.

Dolayısıyla temel amacımız eğitimdir. Yani, yeni nesil kullanıcılara ulaşabilmek ve onları Linux topluluğuna katılmalarını sağlayabilmek için, onlara kendi dillerinde yeterince bilgi vermektir.

Photo Miguel Angel Sepulveda, LinuxFocus dergisinin kurucusudur. Daha önceleri Pittsburg Üniversitesinde polimer, gel ve quantum phonon konularında araştırmacı olarak çalışmaktaydı. Miguel teorik kimya dalında Ph.D. derecesine sahiptir. Miguel, 1993 yılından bu yana Linux kullanmaktadır ve 3 boyutlu grafik, canlandırım ve taklitlendirim konularına özel merakı vardır. Çok az olan boş zamanlarında gitar çalmayı ve çocuklarıyla oynamayı sevmektedir. Miguel, 1999 yılında LinuxFocus proje liderliğinden ayrılmıştır.


LinuxFocus'un önemi, Linux ve Linux ilgili konularda İnternet üzerinden ve farklı dillerde yayınlanan serbest bir dergi olmasıdır. LinuxFocus birçok kişinin verdiği desteğin ürünüdür. İsteyen herkes, ilginç makaleler yazarak, LinuxFocus'a katkıda bulunabilir.

Miguel Sepulveda'nın LinuxFocus'u bıraktığı yerden, Guido Socher proje liderliği bayrağını ve sorumluluğunu almıştır.

Photo Guido Socher Guido bilgisayarına Linux'u yüklediğinden beri Linux hayranıdır. Linux'u sadece bir tutam yazılım olmadığı için sevmektedir. Guido'ya göre Linux bir felsefedir. Guido, Elektrik Mühendisliği dalında master derecesine sahiptir ve büyük bir elektronik haberleşme firmasında yazılım tasarım alanında çalışmaktadır. Şu aralar boş zamanının birçoğunu LinuxFocus için harcamaktadır.
LinuxFocus, kesinlikle bir kişinin emeği ile gerçekleşen bir şey değildir. LinuxFocus, yüzlerce kişinin desteği sayesinde yaşamaktadır ve varolmaktadır. Birkaç farklı dilde çalışan gruplarımız vardır.
Gruplardaki kişilerin e-ileti adreslerini lf-takımı sayfasından bulabilirsiniz.

Dergimizi sevdiğinizi umuyor ve sizden gelecek tepkileri bekliyoruz.


© 2001 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.